Svetska nedelja dojenja
Tokom prve nedelje avgusta pbeležava se Svetska nedelja dojenja. U saopštrnju koje je izdato ovim povodom kaže se da je “dojenje stub zdravlja, opstanka i razvoja deteta i ima pozitivne efekte na zdravlje žena. Politike koje štite, promovišu i podržavaju dojenje mogu poboljšati zdravlje i kognitivni razvoj odojčadi i male dece, što vodi do boljeg učenja, obrazovnih postignuća i produktivnosti, većih plata u domaćinstvu i ekonomskih koristi. Povećanje stope dojenja u svetu do preporučenih nivoa sprečilo bi 820.000 smrtnih slučajeva dece“.
U saopštenju povodom Svetske nedelje dojenja kaže se i da „bebe treba odmah staviti u položaj kontakta kože na kožu kako bi se omogućilo dojenje u toku prvog sata života, treba praktikovati isključivo dojenje prvih šest meseci i nastaviti dojenje do dve godine starosti ili duže. Nedavne procene pokazuju da samo 46 procenata beba počinje sa dojenjem u prvom satu života. Oko 44 procenta odojčadi mlađe od 6 meseci isključivo je dojeno, a stopa nastavljanja dojenja u uzrastu od 2 godine je 45 procenata. Savetovanje o dojenju koje pružaju obučene osobeje ključno za poboljšanje stope dojenja. Globalni pregled rezultata u pogledu dojenja ukazuje da je obuhvat savetovanjem o dojenju od strane obučenih osoba nedovoljan. Države moraju učiniti više kako bi pružile kvalitetno savetovanje o dojenju od strane obučenih osoba svim porodicama da bi se obezbedila jednaka nega za sve i bolji ishodi.“
Zbog aktuelne pandemije, česta su pitanja vezana za infekciju Covid-19. Zvaničei stavoei SZO, Unicefa i pedijatara možete pročitati na sledećem linku:
Dojenje i COVID 19
Epidemiologija, klinički spektar i uticaj infekcije COVID-19 na zdravlje dece, adolescenata i trudnica